İş Sürekliliği

İş Sürekliliği

  • +
  • -

İş sürekliliği, türü ve sebebi ne olursa olsun, herhangi bir kesinti veya felaket durumunda, bir organizasyonun kritik iş fonksiyonlarının sürekliliğini sağlayan bir metodoloji olarak tanımlanmaktadır.

Aslında bu konunun ne kadar önemli olduğunun herkes farkındaydı. Dünyada ve ülkemizde peşi sıra oluşan olaylarla daha ciddi bir şekilde üzerinde düşünülmeye ve önlemler noktasında girişimlere başlandı. Amerika’da olan 11 Eylül ve diğer olaylar ve ülkemizde yaşanan deprem gerçeği bu konuyu ciddi olarak herkesin gündemine taşıdı. Yıkılan binalar ve bu olaylarda ölen insanlar işin devam ettirilmesinin nasıl olacağına dair soruların net olarak karşımıza çıkmasına yol açtı. Bu durum da bazen felaketlerin sadece deprem gibi doğal olaylardan ve terörden kaynaklanacağı sanılmasına yol açmakta ve bunlara yönelik BT sistemlerinde alınan önlemlerle her şeyin normal yürüyeceği kanısına yol açmaktadır. Aslında çok daha geniş bir ölçekli bir kavram olan iş sürekliliğinin eksik algılanması sonucu oluşmaktadır.

Öte yandan işin sürekli olarak engelleyen noktalara bakıldığında bu tür felaketler işin sürekli olmasını engelleyen olaylar arasında %1 den azını oluşturmaktadır. Diğerleri ise %17 ile planlanmayan durumlar, geriye kalanın tamamı da planlanan durumlardır.

Top